Milli Məclisin vaxtından əvvəl buraxılacağı barədə yayılan söz-söhbəti həm hakimiyyət nümayəndələri, həm də parlament rəsmiləri təkzib ediblər.
Milli Məclisin ənənəvi olaraq iyunda keçirdiyi növbədənkənar sessiya bu il ilk dəfə iyul ayında da davam edir.
Növbədənkənar sessiyanın sonuncu iclası iyulun 12-də keçiriləcək.
Cəmiyyətdə Milli Məclislə bağlı müzakirələri və marağı nəzərə alaraq, yaxın tarixdə - müstəqillik dönəmində parlamentin üzvləri olmuş deputatların siyahısını diqqətinizə çatdırmaqda davam edirik.
Dünən İkinci çağırış Milli Məclisin deputatlarının SİYAHISINI dərc etmişdik.
Bu gün Üçüncü çağırış Milli Məclisin üzvləri kimlər olub, onu xatırladacağıq.
Üçüncü çağırış Milli Məclisə seçkilər 2005-ci ildə keçirilib. Birinci və İkinci çağırışlardan fərqli olaraq, Üçüncü çağırışın seçkiləri tək sistemlə - majoritar (birmandatlı) qaydada keçirilib. Milli Məclisinin hər çağırışının səlahiyyət müddəti 5 il olduğundan, 2005-ci ildə seçilən deputatlar 2010-cu ilin noyabrınadək parlamentin üzvü olublar.
III çağırış parlametin üzvlərinin tam siyahısını təqdim edirik:
Soyadı, adı, | Doğum ili | Təhsili | Partiya | Seçildiyi seçki dairəsinin | Səlahiyyətlərinə |
Talıbov Vasif Yusif oğlu | 1960 | Ali | YAP-ın üzvü | 1 saylı Şərur – Sədərək | |
Həbibbəyli İsa Əkbər oğlu | 1949 | Ali | YAP-ın üzvü | 2 saylı Şərur seçki dairəci | |
Möhbalıyev Səttar Suliddin oğlu | 1955 | Ali | Bitərəf | 3 saylı Babək-Kəngərli seçki dairəsi | |
İbrahimov Eldar Rza oğlu | 1945 | Ali | YAP-ın üzvü | 4 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi | |
Novruzov Siyavuş Dünyamalı oğlu | 1969 | Ali | YAP-ın üzvü | 5 saylı Şahbuz - Babək seçki dairəsi | |
Hacıyev İsmayıl Muxtar oğlu | 1951 | Ali | YAP-ın üzvü | 6 saylı Culfa - Babək seçki dairəsi | |
Naibov-Əylisli Əkrəm Nəcəf oğlu | 1937 | Ali | Bitərəf | 7 saylı Ordubad - Culfa seçki dairəsi | |
Səmədbəyli Arzu Həbib oğlu | 1962 | Ali | Müsavat Partiyasının üzvü | 8 saylı Binəqədi birinci seçki dairəsi | |
Cəbrayılov Rafael Kamil oğlu | 1958 | Ali | Bitərəf | 9 saylı Binəqədi ikinci seçki dairəsi | |
Musayev Madər Ələsgər oğlu | 1947 | Ali | Bitərəf | 10 saylı Binəqədi üçüncü seçki dairəsi | |
Ələsgərov Murtuz Nəcəf oğlu | 1928 | Ali | YAP-ın üzvü | 11 saylı Qaradağ seçki dairəsi | |
Zabelin Mixail Yuryeviç | 1946 | Ali | YAP-ın üzvü | 12 saylı Qaradağ - Binəqədi - Yasamal seçki dairəsi | |
Əliyev Rauf Asif oğlu | 1956 | Ali | YAP-ın üzvü | 13 saylı Əzizbəyov birinci seçki dairəsi | |
Əliyeva Mehriban Arif qızı | 1964 | Ali | YAP-ın üzvü | 14 saylı Əzizbəyov ikinci seçki dairəsi | |
Əhmədova Gülər Mikayıl qızı | 1965 | Ali | YAP-ın üzvü | 15 saylı Yasamal birinci seçki dairəsi | |
Məhərrəmov Abel Məmmədəli oğlu | 1950 | Ali | YAP-ın üzvü | 16 saylı Yasamal ikinci seçki dairəsi | |
Həsənli Cəmil Poladxan oğlu | 1952 | Ali | Bitərəf | 18 saylı Nərimanov - Nizami seçki dairəsi | |
Əhmədov Əli Cavad oğlu | 1953 | Ali | YAP-ın üzvü | 19 saylı Nərimanov birinci seçki dairəsi | |
Əliyev Adil Abış oğlu | 1969 | Ali | Bitərəf | 20 saylı Nərimanov ikinci seçki dairəsi | |
Quliyev Ülvi Zahid oğlu | 1966 | Ali | Bitərəf | 21 saylı Nəsimi birinci seçki dairəsi | |
Mollazadə Asim Nazim oğlu | 1953 | Ali | Azərbaycan Demokratik İslahatlar Siyasi Partiyasının üzvü | 22 saylı Nəsimi ikinci seçki dairəsi | |
Səmədzadə Ziyad Əliabbas oğlu | 1940 | Ali | Bitərəf | 23 saylı Nəsimi - Səbail seçki dairəsi | |
Abdullayev Rövnəq İbrahim oğlu | 1965 | Ali | YAP-ın üzvü | 24 saylı Nizami birinci seçki dairəsi | |
Abdullayev Hüseyin Abbas oğlu | 1967 | Ali | Bitərəf | 25 saylı Nizami ikinci seçki dairəsi | 2007-ci il |
Mustafa Fazil Qəzənfər oğlu | 1965 | Ali | Böyük Quruluş Partiyasının Üzvü | 26 saylı Sabunçu birinci seçki dairəsi | |
Zeynalov Fərrux Məmmədnəbi oğlu | 1942 | Ali | Bitərəf | 27 saylı Sabunçu ikinci seçki dairəsi | |
Quliyev Eldar Allahyar oğlu | 1951 | Ali | Bitərəf | 28 saylı Sabunçu üçüncü seçki dairəsi | |
Muradov Fuad Rauf oğlu | 1979 | Ali | Bitərəf | 29 saylı Səbail seçki dairəsi | |
Məmmədxanov Anar Camali oğlu | 1970 | Ali | Bitərəf | 30 saylı Suraxanı birinci seçki dairəsi | |
Vəliyev Əhməd Abdulkərim oğlu | 1946 | Ali | YAP-ın üzvü | 31 saylı Siraxanı ikinci seçki dairəsi | |
Abıyev Ağacan Qulam oğlu | 1937 | Ali | YAP-ın üzvü | 32 saylı Suraxanı üçüncü seçki dairəsi | |
Mirələmov Hüseynbala Fazil oğlu | 1945 | Ali | YAP-ın üzvü | 33 saylı Xətai birinci seçki dairəsi | |
Nəsibli Nəsib Loğman oğlu | 1956 | Ali | Müsavat Partiyasının üzvü | 34 saylı Xətai ikinci seçki dairəsi | |
Ağazadə İqbal Fehruz oğlu | 1968 | Ali | Azərbaycan Ümid Partiyasının üzvü | 35 saylı Xətai üçüncü seçki dairəsi | |
Seyidov Səməd İsmayıl oğlu | 1964 | Ali | YAP-ın üzvü | 36 saylı Xətai dördüncü seçki dairəsi | |
Abbasov Aydın Abbas oğlu | 1976 | Ali | Bitərəf | 37 saylı Nizami birinci (Gəncə) seçki dairəsi | |
Hacıyev Asəf Hacı oğlu | 1951 | Ali | YAP-ın üzvü | 38 saylı Nizami ikinci (Gəncə) seçki dairəsi | |
Məmmədov Vidadi Yunis oğlu | 1947 | Ali | YAP-ın üzvü | 39 saylı Kəpəz birinci (Gəncə) seçki dairəsi | |
Quliyev Musa İsa oğlu | 1961 | Ali | YAP-ın üzvü | 40 saylı Kəpəz ikinci (Gəncə) seçki dairəsi | |
İsrafilov İkram İsrail oğlu | 1964 | Ali | Müsavat Partiyasının üzvü | 41 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsi | |
Kərimov Məcid Zahid oğlu | 1958 | Ali | YAP-ın üzvü | 42 saylı Sumqayıt ikinci seçki dairəsi | |
İsgəndərov Nizami Zaman oğlu | 1965 | Ali | YAP-ın üzvü | 43 saylı Sumqayıt ücüncü seçki dairəsi | |
Tağıyev Baba Əli oğlu | 1961 | Ali | Bitərəf | 44 saylı Sumqayıt-Abşeron seçki dairəsi | |
Əsədov Oqtay Sabir oğlu | 1955 | Ali | YAP-ın üzvü | 45 saylı Abşeron seçki dairəsi | |
Quliyev Azay Əjdər oğlu | 1971 | Ali | Bitərəf | 46 saylı Əli - Bayramlı seçki dairəsi | |
Mirzəzadə Aydın Böyükkişi oğlu | 1957 | Ali | YAP-ın üzvü | 47 saylı Mingəçevir seçki dairəsi | |
Məmmədov İlham Kazım oğlu | 1962 | Ali | YAP-ın üzvü | 48 saylı Yevlax seçki dairəsi | |
Hüseynov Əli Məhəmməd oğlu | 1968 | Ali | YAP-ın üzvü | 49 saylı Yevlax - Mingəçevir seçki dairəsi | |
Xanlarova Zeynəb Yəhya qızı | 1936 | Ali | Bitərəf | 50 saylı Qobustan-Xızı–Quba seçki dairəsi | |
Günəşov Xəlilbəy Günəş oğlu | 1957 | Ali | Bitərəf | 51 saylı Qusar seçki dairəsi | |
Əhmədov Vahid Qazməmməd oğlu | 1947 | Ali | Bitərəf | 52 saylı Quba seçki dairəsi | |
Abramov Yevda Sasunoviç | 1948 | Ali | YAP-ın üzvü | 53 saylı Quba - Qusar seçki dairəsi | |
Süleymanov Tahir Süleyman oğlu | 1948 | Ali | YAP-ın üzvü | 54 saylı Dəvəçi-Siyəzən seçki dairəsi | |
Abbasova Lalə Gülbaba qızı | 1955 | Ali | Bitərəf | 55 saylı Xaçmaz şəhər seçki dairəsi | |
Xudiyev Nizami Mənaf oğlu | 1949 | Ali | YAP-ın üzvü | 56 saylı Xaçmaz kənd seçki dairəsi | |
Qəribov Fərhad Həsən oğlu | 1952 | Ali | YAP-ın üzvü | 57 saylı Kürdəmir seçki dairəsi | |
Hüseynov Rafael Baba oğlu | 1954 | Ali | Bitərəf | 58 saylı Hacıqabul - Kurdəmir seçki dairəsi | |
Abdullayev Əkrəm Kamal oğlu | 1975 | Ali | YAP-ın üzvü | 59 saylı Salyan seçki dairəsi | |
Ağamalı Fəzail Rəhim oğlu | 1947 | Ali | Ana Vətən Partiyasının üzvü | 60 saylı Salyan - Neftçala seçki dairəsi | |
Rəhimzadə Arif Qafar oğlu | 1941 | Ali | YAP-ın üzvü | 61 saylı Neftçala seçki dairəsi | |
Əliyev Cəlal Əlirza oğlu | 1928 | Ali | YAP-ın üzvü | 62 saylı Saatlı seçki dairəsi | |
Hüseyn Pənah Çodar oğlu | 1957 | Ali | Azərbaycan Xalq Partiyasının üzvü | 63 saylı Sabirabad birinci seçki dairəsi | |
Xəlilov Rüstəm Gülabba oğlu | 1958 | Ali | YAP-ın üzvü | 64 saylı Sabirabad ikinci seçki dairəsi | |
Əhmədov Gülhüseyn Əliəhməd oğlu | 1955 | Ali | YAP-ın üzvü | 65 saylı Saatlı-Sabirabad-Kürdəmir seçki dairəsi | |
Kazımlı Xanhüseyn Hüseynağa oğlu | 1942 | Ali | Azərbaycan Sosial Rifah Partiyasının üzvü | 66 saylı Biləsuvar seçki dairəsi | |
Həsənov Aydın Xanhüseyn oğlu | 1942 | Ali | Bitərəf | 67 saylı Cəlilabad şəhər seçki dairəsi | |
Kazımov Mirkazım Məhəmməd oğlu | 1950 | Ali | YAP-ın üzvü | 68 saylı Cəlilabad kənd seçki dairəsi | |
İbrahimli Fəzail Feyruz oğlu | 1951 | Ali | Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının üzvü | 69 saylı Cəlilabad-Masallı-Biləsuvar seçki dairəsi | |
Abıyev Əhəd Mikayıl oğlu | 1958 | Ali | YAP-ın üzvü | 70 saylı Masallı şəhər seçki dairəsi | |
Axundova Elmira Hüseyn qızı | 1953 | Ali | Bitərəf | 71 saylı Masallı kənd seçki dairəsi | |
Rüstəmxanlı Sabir Xudu oğlu | 1946 | Ali | Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının üzvü | 72 saylı Yardımlı – Masallı seçki dairəsi | |
Quliyev Rüfət Atakişi oğlu | 1963 | Ali | Bitərəf | 73 saylı Lənkəran şəhər seçki dairəsi | |
Rəcəbli Hadi Musa oğlu | 1947 | Ali | YAP-ın üzvü | 74 saylı Lənkəran kənd seçki dairəsi | |
Paşazadə Cavanşir Hümmət oğlu | 1953 | Ali | YAP-ın üzvü | 75 saylı Lənkəran – Masallı seçki dairəsi | |
Əsgərov Ziyafət Abbas oğlu | 1963 | Ali | YAP-ın üzvü | 76 saylı Lənkəran – Astara seçki dairəsi | |
Əliyev Vasif İzzət oğlu | 1941 | Ali | YAP-ın üzvü | 77 saylı Astara seçki dairəsi | |
Qənbərov Miri Əhəd oğlu | 1935 | Ali | YAP-ın üzvü | 78 saylı Lerik - Lənkəran seçki dairəsi | |
Əkbərli İltizam Nizam oğlu | 1957 | Ali | Müsavat Partiyasının üzvü | 79 saylı İmişli seçki dairəsi | |
Əhmədov Əhəd Abbas oğlu | 1967 | Ali | Bitərəf | 80 saylı İmişli - Beyləqan seçki dairəsi | |
Məmmədov Səfər Musa oğlu | 1951 | Ali | YAP-ın üzvü | 81 saylı Beyləqan seçki dairəsi | |
Rzayev Tahir Musa oğlu | 1950 | Ali | YAP-ın üzvü | 82 saylı Ağcabədi seçki dairəsi | |
Abbasov Aqil Məhəmməd oğlu | 1953 | Ali | Bitərəf | 83 saylı Ağcabədi - Ağdam seçki dairəsi | |
Muradova Bahar Əvəz qızı | 1962 | Ali | YAP-ın üzvü | 84 saylı Füzuli seçki dairəsi | |
İbrahimbəyov Maqsud Məmmədibrahim oğlu | 1935 | Ali | Bitərəf | 85 saylı Şamaxı seçki dairəsi | |
Aslanov Novruzəli Davud oğlu | 1963 | Ali | Bitərəf | 86 saylı İsmayıllı seçki dairəsi | |
Cavadov Ərəstun Nurəddin oğlu | 1948 | Ali | YAP-ın üzvü | 87 saylı Ağsu-İsmayıllı seçki dairəsi | |
Hacıyev Sabir Kamal oğlu | 1954 | Ali | Vətəndaş Birliyi Partiyasının üzvü | 88 saylı Göyçay seçki dairəsi | |
Hacıyev Şəmsəddin Hümmət oğlu | 1950 | Ali | YAP-ın üzvü | 89 saylı Göyçay – Ağdaş seçki dairəsi | |
Əsədullayev Çingiz Rauf oğlu | 1960 | Ali | Bitərəf | 90 saylı Ağdaş seçki dairəsi | |
Məmmədov Elton Arzuman oğlu | 1954 | Ali | Bitərəf | 91 saylı Ucar seçki dairəsi | |
Əliyeva Jalə Fazil qızı | 1966 | Ali | Bitərəf | 92 saylı Zərdab - Ucar seçki dairəsi | |
Orucov Zahid Məhərrəm oğlu | 1972 | Ali | Ana Vətən Partiyasının üzvü | 93 saylı Bərdə şəhər seçki dairəsi | |
Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı | 1954 | Ali | Bitərəf | 94 saylı Bərdə kənd seçki dairəsi | |
Quliyeva Aynur Camal qızı | 1975 | Ali | Müsavat Partiyasının üzvü | 95 saylı Tərtər seçki dairəsi | |
Hacıbəyli Gültəkin Yunis qızı | 1973 | Ali | Bitərəf | 96 saylı Goranboy - Naftalan seçki dairəsi | |
Həsənquliyev Qüdrət Müzəffər oğlu | 1965 | Ali | Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyasının üzvü | 97 saylı Goranboy Ağdam-Tərtər seçki dairəsi | |
Əmiraslanov Azər Kamal oğlu | 1971 | Ali | Bitərəf | 98 saylı Şəmkir şəhər seçki dairəsi | 2008-ci il |
İbrahimgızı Məlahət İbrahim qızı | 1958 | Ali | YAP-ın üzvü | 99 saylı Şəmkir kənd seçki dairəsi | |
Qurbanlı Mübariz Qəhrəman oğlu | 1954 | Ali | YAP-ın üzvü | 100 saylı Şəmkir - Daşkəsən seçki dairəsi | |
Rzayev Rövşən Şükür oğlu | 1962 | Ali | Bitərəf | 101 saylı Xanlar - Daşkəsən seçki dairəsi | |
Ələsgərov Valeh Feyruz oğlu | 1946 | Ali | Bitərəf | 102 saylı Samux - Şəmkir seçki dairəsi | |
Məmmədhəsənov Rafiq Musa oğlu | 1945 | Ali | YAP-ın üzvü | 103 saylı Gədəbəy seçki dairəsi | |
Məmmədov Nazim Hüseyn oğlu | 1963 | Ali | YAP-ın üzvü | 104 saylı Gədəbəy - Tovuz seçki dairəsi | |
Paşayeva Qənirə Ələsgər qızı | 1975 | Ali | Bitərəf | 105 saylı Tovuz seçki dairəsi | |
İsmayılov İlyas Abbas oğlu | 1938 | Ali | Ədalət Partiyasının üzvü | 106 saylı Tovuz-Qazax-Ağstafa seçki dairəsi | |
Vəkilov Vaqif Səməd oğlu | 1939 | Ali | Bitərəf | 107 saylı Qazax seçki dairəsi | |
Cəfərov Nizami Qulu oğlu | 1959 | Ali | YAP-ın üzvü | 108 saylı Ağstafa seçki dairəsi | |
Aslanova Rəbiyyət Nurullah qızı | 1951 | Ali | YAP-ın üzvü | 109 saylı Balakən seçki dairəsi | |
Atayev Hikmət İsmayıl oğlu | 1953 | Ali | YAP-ın üzvü | 110 saylı Zaqatala | |
Xəlilov Dünyamin Zakir oğlu | 1961 | Ali | Bitərəf | 111 saylı Zaqatala - Balakən seçki dairəsi | |
Kərimli Azər Şəmşid oğlu | 1964 | Ali | Bitərəf | 112 saylı Qax seçki dairəsi | |
Məsimli Əli Əhməd oğlu | 1953 | Ali | Bitərəf | 113 saylı Şəki şəhər seçki dairəsi | |
Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu | 1939 | Ali | YAP-ın üzvü | 114 saylı Şəki kənd birinci seçki dairəsi | |
Şükürov Məjlum Şükür oğlu | 1954 | Ali | YAP-ın üzvü | 115 saylı Şəki kənd ikinci seçki dairəsi | |
Heydərov Fəttah Səməd oğlu | 1938 | Ali | Bitərəf | 116 saylı Qəbələ seçki dairəsi | |
Qurbanov Eyvaz Daşdəmir oğlu | 1963 | Ali | YAP-ın üzvü | 117 saylı Oğuz-Qəbələ seçki dairəsi | |
Əliyev Bəxtiyar Həmzə oğlu | 1961 | Ali | Bitərəf | 118 saylı Ağdam şəhər seçki dairəsi | |
Sadıqov Bəxtiyar Yusif oğlu | 1951 | Ali | YAP-ın üzvü | 119 saylı Ağdam kənd seçki dairəsi | |
Şahverdiyev Astan Nuşrəvan oğlu | 1947 | Ali | YAP-ın üzvü | 120 saylı Cəbrayil - Qubadlı seçki dairəsi | |
Hətəmov Sevindik Hacağa oğlu | 1963 | Ali | YAP-ın üzvü | 121 saylı Laçın seçki dairəsi | |
Məmmədova Havva İsa qızı | 1958 | Ali | Bitərəf | 122 saylı Xankəndi seçki dairəsi | |
Qurbanov Cavid Qənbər oğlu | 1958 | Ali | YAP-ın üzvü | 123 saylı Kəlbəcər seçki dairəsi | |
Məmmədov Elman Camal oğlu | 1950 | Ali | YAP-ın üzvü | 124 saylı Şuşa-Füzuli-Xocalı-Xocavənd seçki dairəsi | |
İsmayılov İmamverdi İbiş oğlu | 1958 | Ali | YAP-ın üzvü | 125 saylı Zəngilan - Qubadllı seçki dairəsi |